Baletná rozprávka s hudbou P. I. Čajkovského rozpráva príbeh plný postavičiek zo sveta snov a fantázie.

Luskacik small“Luskáčik rok čo rok na mesiac a pol ovládne javiská všetkých významných baletných súborov sveta, od Ruska cez Európu, USA až po Austráliu. Tisíce divákov sledujú vianočnú rozprávku v najrôznejších choreografických a režijných spracovaniach. Predstavuje spojenie nádherne skomponovanej symfonickej hudby s fantastickým rozprávkovým príbehom, ktorý sa odohráva pod vianočným stromčekom, čo z neho robí ideálny divadelný produkt, ktorý sa viaže k sviatočnému obdobiu,” vraví dramaturg Baletu SND Kristián Kohút.

V príbehu dostane malá Mášenka na Vianoce luskáčik na orechy, ktorý vyzerá ako vojačik. Je to však zakliaty princ. V Mášenkinom sne sa Luskáčik spolu s ostatnými hračkami ocitne v boji proti myšiemu kráľovi, ktorého porazí a tým zlomí svoju kliatbu. Luskáčik a Mášenka sa do seba zaľúbia a spolu putujú rozprávkovou krajinou.

“​​V čase, keď Čajkovskij komponoval Luskáčika, bol jeho príbeh každému dobre známy. Aj preto sa skladateľ v balete nesústredil na vyrozprávanie celého príbehu, len si vyberal jednotlivé situácie, ktoré sa dali umelecky dobre hudobne vyjadriť. Vďaka tomu sú jednotlivé časti stručnejšie, mení sa ich nálada a partitúra hýri orchestrálnymi farbami. Znejú v ňom nástroje, ktoré bežne v orchestri nepočujeme - basklarinet, anglický roh či čelesta,” hovorí o Čajkovského hudbe dirigent Dušan Štefánek.

V Slovenskom národnom divadle mal Luskáčik premiéru v roku 1928 v choreografii Achilla Viscusiho a odvtedy ho má baletný súbor vo svojom repertoári takmer nepretržite.

V súčasnosti uvádza SND Luskáčika v réžii a choreografii Jozefa Dolinského st. a Rafaela Avnikjana, ktorí vychádzali zo slávnej choreografie Vasilija Vajnonena.

“Inscenácia Jozefa Dolinského st. a Rafaela Avnikjana v SND je spojením detskej hravosti, radosti a nespútanosti v prvom dejstve a technickej náročnosti v druhom dejstve – v dokonalom spojení hudby, ktorá pre svoju melodickosť a snovosť získala prívlastok symfónia detstva,“ dodáva Eva Gajdošová, dramaturgička Baletu SND.

Štyridsať detí na scéne
V hlavných úlohách sa na zázname predstavia Romina Kołodziej a Andrej Kremz v sprievode sólistov a členov Baletu SND. V Luskáčikovi účinkuje aj približne 40 detí z Tanečného konzervatória Evy Jaczovej, pre ktoré je to často prvá príležitosť stáť na veľkom javisku, aj Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením Magdalény Rovňákovej.